אודות המכון
מחקר איכותי
מחקר כמותי
אפקטיביות פרסום AIM
מחקרים באינטרנט
גלריה
לקוחות
סקרים שהתפרסמו
ארכיון פרסומי Visibility Index


  סקר בנושא השמנה בישראל (2007)

  סקר: 30% מהישראלים סובלים מהשמנה
  דצמבר 2007
  [פורסם במערכת BeOK, פורטל בריאות יופי רפואה]

  סקר חדש מגלה כי 30% מבני ה-18 ומעלה מצהירים כי הם סובלים מהשמנה וכי 23% מאיתנו סובלים מתופעת השמנה בטנית - שמעלה את הסיכון להיווצרות סוכרת ומחלות לב וכלי דם
   
  סקר שערכה חברת סאנופי-אוונטיס, המשיקה בארץ את גלולת אקומפליה לטיפול בהשמנה בטנית, מגלה כי 30% מבני ה-18 ומעלה מצהירים כי הם סובלים מהשמנה.

  20% מהשתתפים בסקר העידו על עצמם שהם מתמודדים עם כ-10 ק"ג השמנה ו-6% נוספים דיווחו על משקל עודף שנע בין 10 ל-20 ק"ג.

  שעורים גבוהים יותר של השמנה נמדדו בקרב אנשים בגילאי 35 ומעלה, בקרב נשואים ובקרב בעלי מעמד נמוך (הכנסהמתחתלממוצע).
  נתונים חשובים נוספים שעולים מהסקר בנוגע להשמנה בכלל ולהשמנה בטנית בפרט: 23% מהמדגם מצהירים כי הם סובלים מהשמנה בטנית. 3% דיווחו על כרס גדולה, 10% על כרס בינונית ו-10% כרס קטנה. נמצאו שעורים גבוהים יותר בקרב גברים נשואים. 76% מהסובלים מעודף משקל סובלים מהשמנה בטנית.

  מודעות גבוהה בציבור להשלכות האפשריות של השמנה בטנית. נמצאה מודעות גבוהה מאד לכך שהשמנה בטנית עלולה לגרום לשומנים גבוהים בדם, להתקף לב וליתר לחץ דם (71-77% מודעות).

  החשש המשמעותי ביותר של הסובלים מהשמנה הוא התקף לב. נמצא כי המודעות לסכנות ההשמנה הבטנית גבוהה יותר בקרב בעלי עודף משקל והשמנה בטנית, שהיו בעלי מודעות גבוהה בעיקר לסיכון להתקף לב.

  תפיסת ההשמנה הבטנית כגורם מפריע להצלחה בחיים. השמנה בטנית נתפסת כפוגעת באופן משמעותי בהצלחה הרומנטית, הן של גברים והן של נשים: 85% ציינו כי השמנה בטנית עלולה לפגום בהצלחה הרומנטית של נשים ו-77% בהצלחה הרומנטית של גברים.

  כמו כן, השמנה בטנית נתפסת כגורם הפוגע ביכולת להצליח בתחום העסקי: 68% ציינו כי השמנה בטנית עלולה לפגום בהצלחה העסקית של נשים, 40% בהצלחה העסקית של גברים.

  הסקר נערך על ידי מכון ברנדמן וכלל 500 גברים ונשים, דוברי עברית בגילאי 18 ומעלה.

  מהי השמנה בטנית? חברות מודרניות מאוימות על ידי הנגישות הרבה לשפע המזון שקשור באופן הדוק לסגנון חיים.

  הדבר יכול להוביל להצטברות שומן עודף וכתוצאה מכך לעליה בהופעת סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם וסרטן.

  בשנים האחרונות התברר כי הסכנה גדולה יותר כאשר מדובר באנשים הסובלים מהשמנת יתר ובעיקר משומן המרוכז באזור הבטן.

  השמנה תוך-בטנית הינה הצטברות של תאי שומן החבויים עמוק בתוך חלל הבטן. השומן התוך בטני זוהה כגורם להופעת גורמי סיכון קרדיומטבוליים כגון כולסטרול HDL (הטוב) נמוך ורמות סוכר גבוהות בדם, אשר עלולים להעלות את הסיכון לסוכרת ומחלות לב וכלי דם.

  לכן, ריכוז השומן בבטן ובמותניים (צורת גוף דמוי תפוח) מסוכן יותר מריכוז השומנים בירכיים (גוף דמוי אגס).

  למה גזרת תפוח נחשבת למסוכנת יותר? רקמת השומן ניתנת לחלוקה לשתי תת קבוצות - רקמת השומן התת עורית ורקמת השומן הבטנית - העמוקה. קיים הבדל משמעותי מבחינה תפקודית בין שתי תת אוכלוסיות אלו של תאי השומן בגופנו.

  רקמות אלו שונות מבחינת יכולות היצור של אדיפוקינים (חומרים המיוצרים ברקמת השומן). רקמת השומן העמוקה מפרישה רמות גבוהות יותר של חומרים המשרים תהליכים דלקתיים ומאידך רמות מופחתות של חומרים המיטיבים ומגנים על כלי הדם כדוגמת אדיפונקטין.

  תהליכים אלו יכולים להסביר את הקשר ההדוק שבין עליה ברקמת השומן והגברה בתהליכי הדלקת בגוף. ככל הנראה הפרשתם של אדיפוקינים וחומצות שומן חופשיות מרקמת השומן העמוקה הם הגורמים לתחלואות נלוות.